RIIGIPÜHAD.EU

Riiklikud tähtpäevad 2026

Eestis tähistatakse mitmeid riiklikke tähtpäevi, mis peegeldavad rahva ajalugu ja kultuuri. Need päevad annavad võimaluse meenutada olulisi sündmusi ja väärtusi, mis on kujundanud Eesti identiteeti. Sageli kaasnevad nendega ametlikud tseremooniad, avalikud üritused ja rahvapärimused.

Riiklikud tähtpäevad 2026. aastal

KuupäevNimetus
06.01.2026 Kolmekuningapäev
30.01.2026 Eesti kirjanduse päev
02.02.2026 Tartu rahulepingu aastapäev
14.03.2026 Emakeelepäev
10.05.2026 Emadepäev
01.06.2026 Lastekaitsepäev
04.06.2026 Eesti lipu päev
14.06.2026 Leinapäev
23.08.2026 Kommunismi ja natsismi ohvrite mälestuspäev
13.09.2026 Vanavanemate päev
22.09.2026 Vastupanuvõitluse päev
01.10.2026 Omavalitsuspäev
17.10.2026 Hõimupäev
02.11.2026 Hingedepäev
08.11.2026 Isadepäev
16.11.2026 Taassünni päev




Riiklikud tähtpäevad Eestis

Riiklikud tähtpäevad - illustreeriv pilt

Eestis tähistatavad riiklikud tähtpäevad kajastavad rahva ajaloolisi kogemusi ja kultuurilisi väärtusi. Need päevad annavad võimaluse austada keelt, peresuhteid, rahvuslikku vastupanu ja mälestada minevikus kannatanuid. Sageli korraldatakse nende puhul ametlikke sündmusi, koolides ja kogukondades pööratakse rohkem tähelepanu vastavale teemale. Tähtpäevad aitavad tugevdada rahvuslikku identiteeti ja ühist väärtusruumi. Mitmed neist on pühendatud pereliikmetele, nagu emadele, isadele ja vanavanematele. Samuti meenutatakse olulisi poliitilisi ja ajaloolisi sündmusi, mis on kujundanud Eesti iseseisvust ja vabadusvõitlust. Tähtpäevade kaudu antakse edasi põlvkondadeülest lugupidamist ja mälu. Need päevad ei ole alati puhkepäevad, kuid nende tähendus ühiskonnas on oluline ja sügavalt juurdunud.



Kuidas tähistatakse riiklikke tähtpäevi eri paigus Eestis?

Kuidas tähistatakse riiklikke tähtpäevi eri paigus Eestis?

Tähtpäevade tähistamine võib erineda olenevalt piirkonnast ja kogukonnast. Suuremates linnades korraldatakse sageli ametlikke tseremooniaid, kontserte ja näitusi, mida juhivad kohalikud omavalitsused või kultuuriasutused. Väiksemates kohtades toimub tähistamine kogukonnapõhiselt – näiteks koolides, rahvamajades või kirikutes. Mõnes piirkonnas on säilinud ka rahvapärased kombed, mis põimuvad riiklike tähtpäevadega. Näiteks vanavanemate päeva puhul tehakse külaseltsides perepäevi või ühiseid lõunasööke. Tähistamise viis sõltub sageli inimeste aktiivsusest ja soovist hoida au sees nii rahvuslikku kui ka kogukondlikku mälu.



Riiklikud tähtpäevad ja lipupäevad – mis vahe on?

Kuigi sageli arvatakse, et kõik riiklikud tähtpäevad on ka lipupäevad, siis tegelikkuses see nii ei ole. Eestis kehtestatakse lipupäevad Vabariigi Valitsuse määrusega ning nendel päevadel heisatakse sinimustvalge lipp ametiasutuste hoonetel ja soovitatakse seda teha ka kodumajapidamistes. Kõik lipupäevad ei ole riiklikud pühad ega ka vabad päevad. Samas on olemas riiklikke tähtpäevi, mille puhul lippu heisata ei tule. Lipupäevade eesmärk on tugevdada rahvuslikku ühtsust ja avaldada austust meie kultuurilisele ja ajaloolisele pärandile.



Riiklike tähtpäevade mõju ühiskondlikule teadlikkusele

Riiklike tähtpäevade mõju ühiskondlikule teadlikkusele

Riiklikud tähtpäevad mängivad olulist rolli ühiskondliku teadlikkuse ja väärtushinnangute kujundamisel. Need päevad pakuvad võimalust peatuda igapäevaelus ning pöörata tähelepanu sellele, mis on meie kui rahva jaoks oluline – olgu selleks keele ja kultuuri hoidmine, ajalooliste sündmuste meenutamine või perekonna rolli väärtustamine. Avalikud arutelud, mälestusüritused ja meediakajastused aitavad inimestel paremini mõista Eesti ajaloo keerdkäike ja nende mõju tänapäevale. Samuti suurendavad need päevad kodanikutunnet ja tugevdavad sidet oma riigi ning rahvaga. Iga põlvkond annab edasi oma kogemused ja tõlgendused, muutes tähtpäevad elavaks osaks rahvuslikust identiteedist.



Riiklikud tähtpäevad gregooriuse kalendri järgi

Eestis arvestatakse riiklikke tähtpäevi gregooriuse ehk uue kalendri alusel. See kalender kehtestati Euroopas 16. sajandil ja Eestis hakati seda ametlikult kasutama 1918. aastal. Kõik riiklikud pühad, nagu iseseisvuspäev, võidupüha ja taasiseseisvumispäev, on määratud kindlatele kuupäevadele selle kalendri järgi. Gregooriuse kalender tagab, et need tähtpäevad langevad igal aastal samale kuupäevale. See võimaldab neid ühtselt tähistada kogu riigis. Samuti toetab see täpsemat ajaplaneerimist koolides, asutustes ja riiklikus korralduses. Riiklike pühade tähistamine uue kalendri järgi on osa Eesti ajaloost ja iseseisvast riiklikust korraldusest.

Vaata lisaks

Riiklikud tähtpäevad 2025. aastal




riigipühad.eu Küpsised roosileht.com infoturve.eu kilomeeter.com namecalendar.net