Jõululaupäev 2026
Jõululaupäev on eestlaste jaoks sügavalt tähendusrikas püha, mis toob endaga kaasa rahu, koosolemise ja traditsioonide väärtustamise. Sellel lehel tutvustame jõululaupäeva tähistamist, kombeid ja tähendust nii tänapäeval kui ka rahvapärimuses.
Millal on jõululaupäev 2026
Jõululaupäev on 2026. aastal
24.12.2026 (593 päeva pärast).
Jõululaupäev on eri aastatel samal kuupäeval - 24. detsembril.
Tähtpäeva liik
Jõululaupäev on Eestis riigipüha ja puhkepäev.
Jõululaupäevast lähemalt

Jõululaupäev on Eestis hingeline ja rahulik püha, millega seondub sügavalt peretraditsioonide hoidmine. Päev algab tavaliselt varajase hommikusöögiga, millele järgneb jõululaupäeva õhtusöök, kus pereliikmed kogunevad koosolekule, et tähistada pühade algust. Õhtul toimub sageli ka jõuluvana külastus, tuues lastele kingitusi. Terve päev on täis rahu ja vaikust, kus pered viibivad kodus, naudivad kodust soojust ning valmistuvad järgnevateks pühadeks. Traditsiooniliselt söövad eestlased jõululaupäeva õhtul verivorste, hapukapsast ja roogasid, mis on tugevalt seotud talvise toidulaua kommetega. Samuti tähistatakse päeva kirikus, kus paljud pered käivad jõuluõhtuse teenistuse juures. Jõululaupäeva tähistamine ühendab Eesti inimesi ja loob sooja õhkkonna kogu riigis. Seda päeva peetakse suuresti rahu ja armastuse päevaks, olles oluline osa Eesti jõulupühade tähistamisest.
Jõululaupäeva kombed ja uskumused Eestis

Lisaks pereringis veedetud ajale ja traditsioonilistele roogadele on jõululaupäeval Eestis ka mitmeid rahvapärimusi ja uskumusi. Vanade tavade järgi tuli jõululaupäeva õhtul kindlasti kodus rahulikult püsida – usuti, et see tagab hea õnne järgmiseks aastaks. Levinud oli ka komme vaadata aknast välja ja kuulata, kas midagi erilist on kuulda – näiteks loomade kõnelemist, mida usuti jõuluööl toimuvat. Mõned pered jätavad jõululauale toitu ka ööseks, et “hinged saaksid tulla pidusööki nautima”. Samuti usuti, et jõululaupäeval nähtud unenäod võivad olla prohvetlikud. Need vanad tavad ja uskumused lisavad jõululaupäevale müstilise ja sügavalt kultuurilise tähenduse, ühendades mineviku ja oleviku pühade tähistamisel.
Jõululaupäeva ettevalmistused
Jõululaupäeva eelnevad päevad on Eestis sageli täis ettevalmistusi, mis loovad pühadele erilise ootuse ja meeleolu. Kodudes koristatakse põhjalikult, kaunistatakse toad jõulutulede ja kuuseehetega ning tuuakse tuppa jõulukuusk, mille ehtimine on paljude perede jaoks südamlik traditsioon. Sageli valmistatakse juba eelmisel päeval ette ka pidulauale minevad road, et jõululaupäeval saaks rohkem aega veeta pere ja rahuliku olemisega. Samuti on tavaks teha viimased jõulukingituste ostud või pakkida kingitusi, et need õhtul kuuse alla asetada. Koolides ja lasteaedades toimuvad enne pühi jõulupeod ja kontserdid, tuues rõõmu ja pidulikkust ka väiksematele. Kõik need tegevused aitavad kujundada jõululaupäevast oodatud ja erilise tähendusega päeva, mis ühendab inimesi ning toob valgust aasta pimedaimasse aega.
Jõululaupäeva mõju ja tähendus tänapäeval

Tänapäeva Eestis on jõululaupäev palju enamat kui lihtsalt traditsiooniline püha – see on aeg, mil inimesed võtavad aja maha, hindavad lähedust ja keskenduvad väärtustele, mis sageli igapäevakiiruses tagaplaanile jäävad. Kuigi kaubanduslik aspekt on aastatega kasvanud, jääb jõululaupäeva tuum paljude jaoks siiski vaimseks ja emotsionaalseks kogemuseks. Üha enam inimesi püüab sel päeval loobuda digiseadmetest, keskendudes hoopis silmast silma suhtlemisele ja ühistele hetkedele. Samuti on levinud heategevuslik tegevus – annetused abivajajatele või osalemine kogukondlikes jõuluüritustes. Jõululaupäev on tänapäeval võimalus aeglustada tempot, vaadata tagasi möödunud aastale ja tunda tänulikkust kõige hea eest. See on hetk, mil rahu, hoolivus ja lootus saavad taas esiplaanile.
Ilmastiku ja looduse roll jõululaupäeval
Jõululaupäeva meeleolu Eestis on tugevalt seotud ilmastiku ja looduse vahetu kogemusega. Kuigi valge jõululaupäev pole igal aastal garanteeritud, loodavad paljud ikka ja jälle lumisele maastikule, mis annab pühadele erilise sära ja vaikuse. Lumi muudab looduse justkui muinasjutuliseks, rõhutades rahu ja puhtuse tunnet, mida see päev endas kannab. Talvised lühikesed päevad ja varajane pimedus toovad esile küünlavalguse ja tulede soojust loova mõju – akendel säravad tulukesed, kuusepuu valgus ja ahjus praksuv tuli loovad hubase ja kaitstud tunde. Ka mets ja loodus on jõululaupäeval oluline – paljud eestlased käivad sel päeval jalutamas, nautides vaikust ja värsket õhku. Mõned pered viivad loomadele metsa söögipoolist, järgides vana tava metsarahva eest hoolitsemiseks. Looduse kohalolu rõhutab jõululaupäeva sügavamat tähendust – olla kooskõlas ümbritsevaga, märgata vaikust ja leida rahu nii enda sees kui enda ümber.
Vaata lisaks
Riigipühad 20261. advent 20262. advent 20263. advent 20264. advent 2026Esimene jõulupüha 2026Jaanipäev 2026Jõulud 2026Jõululaupäevale eelnev päev 2026Jõuluvaheaeg 2026Kolmekuningapäev 2026Teine jõulupüha 2026Jõululaupäev 2025