Kellakeeramine 2025
Kellakeeramine Eestis on protsess, kus kella keeratakse kaks korda aastas – kevadel ja sügisel –, et kasutada paremini päevavalgust. See tähendab üleminekut suveajale kevadel ja naasmist vööndiaega sügisel. Kellakeeramise eesmärk on energiasääst ja inimeste igapäevaelu kohandamine loodusliku valguse rütmidega. Selle mõju on aga vaieldav ning Euroopa Liidus on arutatud kellakeeramise lõpetamist.
Järgmine kellakeeramine
Talveajale üleminek (kellakeeramine) 26. oktoobril 2025. aastal kell 04:00.
Kellakeeramine 2025. aastal
Millal keeratakse kella

Eestis keeratakse kella suveajale märtsi viimasel pühapäeval kell 3 öösel, kui kell nihutatakse ühe tunni võrra edasi. Talveajale minnakse tagasi oktoobri viimasel pühapäeval kell 4 öösel, kui kell lükatakse tunni võrra tagasi. Algne põhjus suve- ja talveaja kasutamiseks oli energia säästmine, kuid tänapäeval on selle kasulikkus vaieldav ning kellakeeramine tekitab osadel inimestel ka tervise ja elurütmi probleeme.
Kellakeeramise mõju tervisele
Kellakeeramine võib mõjutada inimeste und, meeleolu ja keskendumisvõimet. Paljud tunnevad kevadise kellakeeramise järel väsimust, sest ööpäevane rütm vajab harjumiseks aega. Uuringud on näidanud, et unevõla ja ajutise desünkroniseerumise tõttu võib suureneda tööõnnetuste ja liiklusõnnetuste arv. Eriti tundlikud on lapsed, eakad ja inimesed, kellel on une- või terviseprobleeme.
Kellakeeramise kaotamise plaanid Euroopas
Euroopa Parlament hääletas 2019. aastal kellakeeramise lõpetamise poolt, kuid lõplik kokkulepe liikmesriikide vahel on jäänud saavutamata. Iga riik peaks ise otsustama, kas jääda püsivalt suve- või talveajale. Seetõttu jätkub kellakeeramine praegu tavapärases rütmis. Eestis ei ole veel tehtud ametlikku otsust, kuid teema on endiselt avalikkuse ja poliitikute huviorbiidis.
Kuidas kellakeeramiseks valmistuda

Kellakeeramine võib olla lihtsam, kui valmistuda ette juba paar päeva varem. Enne suveajale üleminekut soovitatakse nihutada uneaega järk-järgult varasemaks ning enne talveajale üleminekut hilisemaks. Samuti on hea vältida suurt koormust esimestel päevadel pärast kella keeramist. Nutiseadmed ja uuemad kellad muudavad aja automaatselt, kuid vanemad seinakellad ja äratuskellad tuleb käsitsi õigeks panna.
Vaata lisaks
Pööripäevad 2025Kellakeeramine 2026. aastal